Lingvistinė “sunnah” reikšmė yra kelias, išmintas takas. Islamiškoji  prasmė būtų-  Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam* būdas, tradicija, tai, kaip Jis sal Allahu Aleyhi wa salam elgėsi, kalbėjo, gyveno, Jo sal Allahu Aleyhi wa salam manieros.

Nemaža dalis žmonių galvoja, kad musulmonai turi vienintelį religinį šaltinį- Koraną. Tai netiesa. Pačiame Korane yra nurodyta:

“Neišsimušė iš kelio jūsų bičiulis (Muhammedas) ir nepasiklydo. Ir nekalba jis nuo savęs. Išmokė jį turintis galios ir išminties..” (53: 2-6)

Kaip matome, viskas, ką religijoje mus mokė savo elgesiu bei manierom Pranašas sal Allahu Aleyhi wa salam, kilo ne iš Jo sal Allahu Aleyhi wa salam paties, o iš Aukščiausiojo.

Kodėl  Sunna svarbi?

Korane Pranašas sal Allahu Aleyhi wa salam vadinamas tobuliausiu Kūriniu, labiausiai Allah  mylimu. Todėl, norėdami užsitarnauti Allah swt meilę,  mes turime siekti būti panašiais į Pranašą sal Allahu Aleyhi wa salamRasulullah (Viešpaties pasiuntinys, Žinios perdavėjas) mums parodė tobulą gyvenimo būdą, o taip pat savo žodžiais bei darbais paaiškino Koraną, jį išpildė. Žinodami Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam tradiciją, geriau suvoksime Koraną.

Kodėl yra būtina sekti Pranašo saaw tradicija?

Geriausiai į šį klausimą atsako Allah Aukščiausiasis Korane:

“Nelieka nei tikinčiajam, nei tikinčiajai, kada Allah ir Jo Pasiuntinys nusprendė, pasirinkimo jų reikaluos. O kas neklauso Allah ir Jo Pasiuntinio, tas pakliūva į neabejotiną paklydimą” (33:36)

Kadangi, kaip jau minėta, Pranašas sal Allahu Aleyhi wa salam religiniuose reikaluose kalbejo įkvėptas Allah, o ne nuo Savęs, todėl musulmonams yra būtina elgtis taip, kaip Jis sal Allahu Aleyhi wa salam nurodė ir parodė, vengti kažką prie Jo sal Allahu Aleyhi wa salam tradicijos pridėti, ar kažką atimti.

Kartą Pranašas sal Allahu Aleyhi wa salam buvo paprašytas patarimo žemdirbystės klausimu. Jis sal Allahu Aleyhi wa salam patarė, tačiau paaiškėjo, kad patarimas nedavė naudos. Pranašas sal Allahu Aleyhi wa salam į tai atsakė: “Aš esu tiktai žmgus. Jei jums duodu nurodymą dėl jūsų religijos, vykdykit jį, bet jei aš ką sakau remdamasis savo nuomone- aš tesu paprastas žmogus (galintis klįsti).” (Muslim)

Kuo naudinga Sunna?

Allah mums pranešė Korane:

“O kas paklūsta Allah ir Jo Pasiuntiniui, tą jis įves į Sodus, kur apačioj teka upės,- amžinai jie gyvens ten. Ir tai- didelė pergalė” (4:13)

Pranašas sal Allahu Aleyhi wa salam yra pasakęs: “Aš jums palikau du dalykus, jei laikysitės jų- niekada nepaklysite. Tai Allah Knyga ir Jo Pasiuntinio tradicija.”

Jis sal Allahu Aleyhi wa salam taip pat yra pasakęs: “Tas, kuris man paklus, įžengs į Rojų, o tas, kuris man nepaklūsta- atsisako įžengti į Rojų.” (Bukhari)

 

Kaip buvo perduodama Sunna?

Sunna buvo perduodama iš kartos į kartą žodžių bei veiksmų atkartojimu nenutrūkstama grandine.

Daugelis sako, kad Sunna (kaip ir Hadisai), skirtingai nei Koranas, nėra Allah apsaugoti nuo pakeitimų, todėl nėra pilnai patikimi. Taip manyti nėra teisinga. Pirmosios sunnos perdavėjų kartos- Sahaba (Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam bendražygiai), Salaf (trys kartos po Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam), Tabi’een (gimusieji po Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam mirties, bet kuomet dar buvo gyvi Sahabiai)- buvo tokio aukšto iman (tikėjimo), bei dievobaimingumo, taip mylėjo Pranašą sal Allahu Aleyhi wa salam, kad iki mažiausių smulkmenų siekė identiškai atkartoti Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam žodžius bei veiksmus. Jie jautė ypatingai didelę atsakomybę tai darydami. Nemaža dalis net ir turėjusių puikią atmintį bei pažinojusių Pranašą sal Allahu Aleyhi wa salam taip ir nesiryždavo perduoti Jo sal Allahu Aleyhi wa salam žodžių, kad tik ko neiškreiptų.

Na, o vėliau, viskas jau buvo užrašyta į knygas.

Dar vėliau, susiformavo atskiri Hadisų (Pranašo sal Allahu Aleyhi wa salam žodžių bei elgesio perdavimų) bei Sunnos mokslai.

Pripažįstama, kad kai kurie dalykai žmonių buvo iškraipomi, pridedami ar atimami, tačiau minėtų mokslų dėka, Ulema (islamo mikslininkai) sugebėjo maksimaliai atrinkti tai, kas autentiška, o kas- ne, inšaAllah wa Allahu Alim (Jei tokia Allah valia ir Allah žino geriausiai).

 

 

*Sal Allahu Aleyhi wa Salam- lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė

 

Sudarė Rimantė

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.