Religiškai žymių vietų lankymas islame vadinamas Ziyara.

Pasaulyje yra gausu vietovių, pastatų, kurie turi ar turėjo didesnę ar mažesnę reikšmę islamo istorijoj ir/ar religijoj, tačiau ne visas jas yra Sunna (Sunna- Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, tradicija) lankyti, o kai kurias- netgi haram (draudžiama).

Pasak autentiškų Hadisų (Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, žodžių bei veiksmų perdavimų), trijų mečečių lankymas yra sunna bei duoda daug baraka (palaiminimų);

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, pasakė: “Niekas lai nesileidžia į kelionę lankyti jokios mečetės, išskyrus masdžid (mečetė) al Haram, Manosios mečetės ir masdžid al Aqsa.” (Bukhari, Muslim)

Ulema (islamo teologai) sutaria, kad Hadise yra kalbama apie religinio pobūdžio keliones. Taigi, keliauti bet kur kitur ibados (Viešpaties pašlovinimo) tikslu ar idant pagerbti (vietovę, ar asmenį), padaryti du’ą (malda, ko nors Dievo prašant), kuri neva bus labiau išklausyta, ar gauti bet kokios kitokios naudos šiame ir ateinančiame gyvenime yra haram ir, neretai- širk (didžiausia nuodėmė islame- partnerių priskyrimas Viešpačiui). Nuo jų turime susilaikyti.

Ypatingai draudžiama keliauti į mečetes, kur yra žmonių kapai. Tokias mečetes yra draudžiama ne tik lankyti, bet net ir statyti:

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Lai Allah prakeikia žydus ir krikščionis, nes jie pranašų kapus pavertė šlovinimo vietom.” (Bukhari ir Muslim)

Dažnas gali paklausti, o kaip gi su Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, kapu- juk jis (kapas) yra Jo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, mečetėje Medinoje. Atsakymas yra paprastas: Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra palaidotas žmonos Aišos (lai būna ja patenkintas Viešpats) name (kaip žinome, Aišos, lai būna ja patenkintas Viešpats, namus ir mečetę teskyrė siena ir durys). Net ir lankantis Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, mečetėje reikia atminti, kad jokie širk veiksmai nėra leistini ir net darant du’ą yra draudžiama atsisukti į kapo pusę- reikia būti atsisukus į Qiblą (musulmonų meldimosi kryptis- Kaaba). taip pat yra draudžiama keliauti į Masdžid Al Haram (Medinoje) su tikslu aplankyti Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, kapą. Nėra jokios specialios du’a Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, mečetėje, išskyrus įprastą mečetės pasveikinimo du’ą, o esant šalia Muhamedo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, bei Abu Bakro ir Umar (lai būna jais patenkintas Viešpats) kapų yra leidžiama juos pasveikinti bei padaryti už juos du’a.

Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, mečetė Medinoje:

O šioje nuotraukoje matosi žalias kupolas po kuriuo yra autentiško dydžio Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, mečetė Rauda al Šarifa:


Kodėl yra sunna lankyti minėtas mečetes?

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Malda mano mečetėje yra tūkstantį kartų geresnė, nei malda bet kurioje kitoje mečetėje, išskyrus Šventojoje mečetėje (Mekoje). O malda Šventojoje mečetėje (Masdžid al Haram) yra šimtą kartų geresnė, nei malda mano mečetėje.”

Jis, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, taip pasakė apie Savo mečetę: “Vienas iš Dženos (Rojaus) sodų yra tarp mano namo ir mano sakyklos.”

Tiems, kurie vieši Medinoje, patartina aplankyti Quba mečetę- seniausią pasaulio mečetę- bei tenai pasimelsti du rakatus (rakatas- maldos vienetas, sudedamoji dalis). Hadise sakoma:

Umar (tebūna juo patenkintas Viešpats) pasakojo, kad Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, keliavo į šią mečetę pėsčias ir raitas bei pasimelsdavo joje du rakatus. Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs, kad tas, kuris atlieka vudu (ritualinį apsiprausimą) namuose ir tada keliauja į Quba mečetę, pasimeldžia ten du rakatus gauna atpildą kaip už Umrą (mažąją piligrimystę). (Admad, Nasai)

Quba mečetė:

Taip pat yra sunna vyrams aplankyti Sahabos (Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, bendražygių) kapavietes Medinoje, bet su intencija prisiminti Amžinybę, o ne dėl kokios nors naudos, kai psakoma Hadise:

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Lankykite kapus, kad jie jums primintų Pomirtinį Gyvenimą.” (Muslim)

Lankant šias kapavietes nėra jokių išskirtinių du’a, išskytus įprastą du’a, kurią sakome lankant bet kokias kitas kapines.

Už tvoros dešinėje yra Uhud mūšio vietoje palaidotų Sahabių kapai, tarp jų – Pranašo Muhamed, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė,  dėdė Hamza (lai būna juo patenkintas Viešpats):

O čia yra Sahabių kapinės šalia Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, mečetės:

 

Kokia laimė ir garbė yra prisikelti Teismo Dieną šalia Rasulullah (Viešpaties pasiuntinio) , lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, bei kitų iškilių asmenybių! Allahu Akbar (Dievas yra Didis)!

Visų kitų mečečių, koplyčių, mauzoliejų, tombų ir kitokių vietovių lankymas nėra iš sunnos ir tam tikrais atvejais net yra traktuojamas kaip širk, lai apsaugo mus Viešpats nuo to, amin.

 

 

Sudarė Rimantė, remtasi Abdul Aziz bin Abdullah bin Baz, Muhammad bin Salih bin Uthaymyn, Saeed al Qathani.

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.