· Write a comment · Categories: Hadisai

Daugelis girdėjo štai tokį pranašo Muhammedo (salAllahu aleihi wasalam[1]) hadiso[2] vertimą. Abu Huraira pranešė, kad Pranašas (salAllahu aleihi wasalam) yra pasakęs: „Islamas prasidėjo kaip kažkas keisto ir galiausiai vėl taps keistu. Tad būkime svetingi keistiems.“ (Muslim hadisų rinkinys)

Reikia pažymėti, kad terminas „gharyb“, angliškai verčiamas kaip „stranger“, klaidingai suprantamas, suteikiant šiam žodžiui reikšmę „keistuolis“. Iš tiesų „gharyb“ šiame hadise reiškia „turintis mažą sekėjų skaičių“, o pagrindinė „gharyb“ reikšmė yra „esantis toli nuo gimtinės“ (t.y. svetimšalis, atėjūnas).

Hadiso komentaras. Islamas prasidėjo kaip kažkas svetimo – pradžioje buvo labai mažai islamo pasekėjų didelėje kitatikių bendruomenėje ir jie buvo tarsi atėjūnai iš kitur. Jie buvo silpni ir užguiti. Jie turėjo bėgti į Abisiniją, ieškoti prieglobsčio nuo persekiojimo. Tačiau vėliau islamas stiprėjo, musulmonų daugėjo. Musulmonai įkūrė savo valstybę ir sugebėjo užimti naujas žemes, plėsti islamą. Tai tęsėsi ilgą laiką, kol ligos neapėmė musulmonų širdžių. Tada jie susiskaldė ir nusilpo. Taip islamas vėl tapo svetimas ir užguitas. Nors skaičiumi musulmonų ir daug, tačiau tų, kurie seka Allah Subhana wa Taala[3] Knyga ir gyvena pagal Pranašo (salAllahu aleihi wasalam) mokymą liko labai mažai, jie tapo tarsi atėjūnai, svetimi savo pačių bendruomenėse. Tuo pasinaudojo islamo priešai ir kolonizavo musulmonų žemes, žemino, okupavo tenai gyvenančius. Taip islamas, kaip sakoma hadise, „vėl taps gharyb (svetimas/atėjūniškas).“

Paskutinė Hadiso dalis „būkite svetingi atėjūnams“ reiškia, kad musulmonams, norintiems išlaikyti islamo tikėjimą, gali tekti persikelti, tapti atėjūnais kitose bendruomenėse arba net ir savose, tad tikintieji yra įspėjami būti jiems svetingiems, kaip kad buvo svetingi pirmieji tikintieji savo broliams ir seserims.

Ir Allah žino geriausiai.

Sudarė Rimantė

 


[1] SalAllahu aleihi wasalam – lai būna Jam Viešpaties palaima ir malonė;

[2] Hadisas – Pranašo (salAllahu aleihi wasalam) žodžių ir veiksmų perdavimas;

[3] Subhana wa Taala (sntr. Swt.) – Išaukštintas ir Pašlovintas.

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.