· Write a comment · Categories: Hadisai

Gerai žinomas Pranašo (SalAllahu aleihi wasalam[1]) sahih[2] hadisas, kurį labai mėgsta bidos[3] žmonės ir dažnai naudoja savęs pateisinimui: Pranašas (salAllahu aleihi wasalam) yra pasakęs: „Tas, kuris įves gerą naujovę ir ja paseks kiti žmonės, gaus apdovanojimą už savo gerą darbą ir taip pat gaus apdovanojimą lygų tam, kurį gaus juo sekusieji, ir tai nesumažins pastarųjų apdovanojimo. Tas, kuris įves blogą naujovę, neš ant savo pečių nuodėmės naštą ir taip pat neš nuodėmių naštą tų, kurie juo sekė, tuo nesumažindamas jų (sekusiųjų) nuodėmės naštos.“ (Tirmidhi, Muslim)

Šį hadisą mėgsta cituoti tie, kurie įvelia bidą į religiją teisindamiesi, kad jie daro gerą darbą. Tačiau reikia nepamiršti hadiso perdavimo aplinkybių.

Pas Pranašą (salAllahu aleihi wasalam) atėjo būrys beduinų, vilkinčių sudėvėtus vilnonius rūbus. Pranašas (salAllahu aleihi wasalam) paragino žmones paaukoti jiems, tačiau žmonės buvo vangūs ir šykštūs. Pranašo (salAllahu aleihi wasalam) veide matėsi liūdesys. Tada prisiartino žmogus iš Ansar genties ir atnešė maišą sidabro, o juo pasekė kitas žmogus ir kitas, ir dar kitas – Pranašo (salAllahu aleihi wasalam) veidas prisipildė džiaugsmo. Tuomet buvo perduotas minėtas hadisas.

Iš paaiškinimo akivaizdu, kad kalbama apie apleistos, užmirštos, „nepopuliarios“ sunos[4] atgaivinimą, priminimą apie tai, kas turi precedentą sunoje ir šarijoje[5]. Tokio dalyko, kaip bida hasana[6], islame nėra ir jai niekada nebus vietos.

Primenu, kad bida islame reiškia precedento sunoje ir šarijoje neturintys religijos aspektai, kuriems nėra dalyl[7], kurie nebuvo praktikuoti Pranašo (salAllahu aleihi wasalam), jo bendražygių. Ši taisyklė netaikoma gyvenimiškiems dalykams.

Ir Allah žino geriausiai.

 

Sudarė Rimantė

 

 


[1] SalAllahu aleihi wasalam – lai būna Jam Viešpaties palaima ir malonė;

[2] Sahih – autentiškas hadisas;

[3] Bida – naujovė religijoje;

[4] Suna – Pranašo (salAllahu aleihi wasalam) tradicija, gyvenimo ir elgesio pavyzdys;

[5] Šarija – islamo teisė;

[6] Bida hasana – gera bida;

[7] Dalyl – įrodymas;

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.