Assalamu Aleykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu
 (Taika bei  Viešpaties malonė ir palaima tebūna su Jumis),

Mums, musulmonams, reikia pasveikinti kitą musulmoną taip, kaip mus mokė Pranašas (lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė):

Assalamu Aleykum (linkint ramybės)

Kitam musulmonui yra privalu į tai atsakyti:

Waleykum Assalam (mažiausiai), arba (geriau) pridedant wa Rahmatullahi ir/arba wa Barakatuhu.

Bendra taisyklė yra ta, kad atsakyti į pasisveikinimą reikia tokiu pačiu, arba ilgesniu būdu.

Aya (eilutė) iš Korano:

“Kuomet su jumis sveikinasi (pasisveikina), jūs pasveikinkite tuo pačiu ir dar geriau.Juk ištiesų Allah viską skaičiuoja.” (4:86)

Ibn Kathir pakomentavo šią ayą: atsakyti į pasisveikinimą lygiaverčiai yra privaloma, tačiau prailginta forma- labiau rekomenduojama.

Hadisas (Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, žodžių, veiksmų perdavimai) iš Sahih Bukhari (autentiško Hadisų rinkinio):

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Jūs neįžengsite į Rojų tol, kol neužtvirtinsite tikėjimo ir jūs netikėsite, kol nemylėsite vienas kito. Ar pasakyti jums, kas pasėja tarpusavio meilę? Nuolat sakykite vienas kitam Assalamu Aleykum.”

Kas sveikinasi pirmas?

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Raitas turi pasveikinti einantįjį, o einantysis- sėdintįjį; mažesnė žmonių grupė turi pasveikinti didesnę.” (Bukhari)

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Raitas turi pasveikinti einantįjį, o kai vienas iš grupės pasisveikina, to pakanka už juos visus.” (Malik Muwatta)

Turima omeny, kad kuomet priėjęs žmogus pasisveikina ir bent vienas iš grupės jam atsako į pasisveikinimą, kitiems grupės nariams sveikintis nebūtina. Ir atvirkščiai, tam, kuris priėjo ir pasisveikino Salam Aleykum, nebereikia šio pasisveikinimo sakyti kiekvienam iš grupės atskirai.

Pranašas, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, yra pasakęs: “Tie, kurie pirmieji sveikinasi, yra artimiausi Allah.” (Abū Davūd)

Tad būkime pirmieji, kurie pasisveikiname- nedelskime!

Tabarani užrašytame Hadise sakoma, kad jei žmogus pradeda kalbėti nepasisveikinęs, į jo kalbą nedera atsakyti, kol jis nepasisveikins kaip tinkama.

Įeinantysis į kambarį sveikinasi pirmas, išeinantis iš kambario- pirmas atsisveikina.

Net jei mes pasisveikiname, o į mūsų pasisveikinimą neatsako- nepergyvenkime- už neatsakiusįjį su mumis pasisveikina Angelai.

Sveikinimasis su ne maghram (su tais, su kuriais pagal islamą leidžiama tuoktis)

Imam Maalik buvo paklaustas, ar dera ne maghram vyrui sveikintis su moterimi. Imam Maalik atsakė, kad jei moteris yra garbaus amžiaus, jis neskubėtų nepritarti (kad reikia pasisveikinti), tačiau jei moteris jauna, jam tai nepatiktų (jei būtų sveikinamasi).

Kaip dažnai reikia sveikintis?

Pranešama, kad Sahaba (Pranašo, lai būna Jam Viešpaties taika ir ramybė, bendražygiai) sveikindavosi net tada, kai eidavo grupe ir tarp jų stodavo medis, kuris padalindavo grupę į dvi dalis. Medį apėję, Sahaba vėl vieni su kitais pasisveikindavo, lyg susitikę dar kartą.

Pranešama, kad Umar (tebūna juo patenkintas Viešpats), kiekvieną dieną eidavo į turgų vien tam, kad kuo daugiau žmonių pasveikintų salam aleykum ir susižertų apdovanojimus iš Viešpaties už šį veiksmą.

 

 

Tad netingėkime sveikintis tarpysavyje Salam Aleykum kuo dažniau!

 

Sudarė Rimantė

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.