Vieni iš Pranašo (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) mėgstamiausių sveikatai naudingų produktų buvo medus, alyvuogių aliejus, druska ir actas.

Korane (2:168) sakoma: “O žmonės! Valgykite tai, kas žemėje leidžiama, gera.” Pasak Muslim, Allah Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) pasakė: “Skrandis yra centrinė kūno vieta, prie kurios prijungtos venos. Jei sveikas skrandis, sveikos yra ir venos ir tokia yra viso kūno būsena. O jei skrandis yra puvimo būsenoje, venos siurbs jo pūzdrus ir išnešios juos po visą kūną”.

Iš šio hadiso (Pranašo (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) žodžių bei veiksmų perdavimo) galima spręsti, kad mūsų Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) valgė tai, kas tiko ir patiko Jo skrandžiui. Ir ar yra musulmonui geresnis ir tinkamesnis metas valgyti tai, kas geriausia jei ne šventas Ramadano mėnuo? Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) pasakė: “Pasninkaukit Ramadano mėnesį tam, kad išvalytumėt savo kūnus nuo ligų”.

Vadovaudamasis šiuo hadisu, pabandžiau atlikti tyrimą, kaip Pranašo mėgstamiausi maisto produktai gali būti naudingi sveikatai. Pirmoje dalyje aprašiau prieskonius, antroje – vaisius, trečioje – daržoves, ketvirtoje – mėsos ir pieno produktus, o penktoje – grūdus.

Medus

Anot Bukhari (7as tomas, 65a knyga) Aiša pasakė, kad Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) mėgo valgyti saldumynus bei medų. Medui priskirta galybė gydančių savybių. Korane (16:69) rašoma: “Išteka iš pilvelių joms įvairiaspalvis gėrimas, kuriame vaistai žmonėms. Iš tiesų tai – ženklas žmonėms, kurie protauja!”

Medus nėra vien cukraus pakaitalas. Tai – sudėtingas enzimų, organinių rūgščių, cheminių junginių, natūralių antibiotikų, mineralų ir galybės kitų dar nenustatytų mikrokomponentų derinys. Svare medaus randama 1.4 gramo proteino, 23 miligramai kalcio, 73 miligramai fosforo, 1 miligramas niacino ir 16 miligramų vitamino C. Išoriškai medus naudojamas gydant žaizdas ir nudegimus, taip pat pasižymi odą švelninačiomis ir lyginančiomis savybėmis. Medus vadinamas visų ligų vaistu, ypač pasižymi virškinimo sistemą gerinančiomis savybėmis ir apskritai geros sveikatos bei savijautos skatintojas.

Alyvų aliejus

Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) pasakė: "Naudokite alyvų aliejų kaip maistą ir vaistą, nes jis yra iš švento medžio". (Tirmidi) Neseniai atlikti tyrimai Kretoje parodė, kad 90% Kretos gyventojų per metus vidutiniškai suvartoja 60 – 70 svarų šio aliejaus, todėl šalies gyventojų sergamumas širdies koronarinėmis ligomis yra ypatingai žemas lyginant su kitomis valstybėmis.

Ko gero visi žino, kad gyvūliniuose riebaluose yra riebiųjų rūgščių, kurios didina cholesterolio kiekį kraujyje. Tuo tarpu riebiosios rūgštys, randamos alyvų aliejuje, kontroliuoja jo kiekį. Joks kitas natūraliai išgaunamas aliejus savo sudėtyje neturi tiek monosočiųjų rūgščių, kontroliuojančių kraujo cholesterolio kiekį.

Alyvų aliejuje taip pat randama vitaminų E ir K bei polipenolių, kurie veikia kaip apsaugos mechanizmas, lėtinantis senėjimo procesą, apsaugantis nuo karcinogenezės, aterosklerozės, kepenų veiklos sutrikimų bei uždegimų. Monosočiosios omega 9 rūgštys aktyvina kaulų formavimosi procesą vaikams, o suaugusiems atlieka kaulų apsauginio mechanizmo veiklą. Tarptautinio Vėžio Instituto leidžiamas žurnalas paskelbė, kad alyvų aliejaus sudėtyje yra medžiagų apsaugančių nuo krūties vėžio.

Druska

Priešingai paplitusiai nuomonei, druska yra sveikatai naudingas prieskonis. Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) pasakė: “Druska yra maisto valdovė. Dievas iš dangaus žmonėms pasiuntė keturias dovanas – ugnį, vandenį, geležį ir druską.” (Ibn Maja) UNICEF praneša, kad kūnas tinkamai funkcionuotų, jam reikalinga minimali jodo sąnauda (iš joduotos druskos), tačiau jo stoka gali sąlygoti įvairiausius sutrikimus – nuo sutrikusio augimo iki kretinizmo, labai rimto sutrikimo. Netgi minimali jodo stoka gali sukelti protinį atsilikimą. Studijos rodo, kad vaikų, gyvenančių jodo stokojančiose zonose IQ yra 10-15 dalių žemesnis nei vidutinis.

Medikai dažnai rekomenduoja fizinių pratimų ar žemės darbų metu prarastą vandens bei druskos kiekį skubiai atstatyti. Įrodyta, kad padidintos druskos sąnaudos gali padėti kovojant su chroniško nuovargio sindromu. Labai didelis druskos trūkumas kūne arba per didelis jos naudojimas asocijuojamas su ligomis kaip skrandžio vėžys. Druskos kiekio prakaite tikrinimas yra geras cistinės fibrozės testas. Bene daugiausia diskusijų sukelia sunaudojamos drukos ryšys su hipertenzija (padidėjusiu kraujo spaudimu). Tačiau Amerikos medikų asociacija išspausdino pranešimą apie mokslinius įrodymus, kad sveikų žmonių inkstai sėkmingai perdirba nereikalingą druskos perteklių organizme.

Actas

Pranašas (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) pavadino actą palaimintu prieskoniu (Muslim). Modernusis mokslas taip pat įrodė, kad jame yra daugybė ‘dovanų’. Knygoje "Actas" aprašoma galybė būdų, kaip actas gali padėti pataisyti sveikatą. Apie acto galią buvo žinoma dar gerokai iki Pranašo (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) laikų. Pirmojo amžiaus graikų gydytojas Dioskoridas aprašo medžiagą vadinamą oksimeliu arba rūgščiuoju medum artrito sukeliamiems skausmams.

Vėliau oksimelis – obuolių actas maišytas su medumi buvo naudojamas esant kalcio trūkumui kūne, taip pat šienligei gydyti. Obuolių acte yra daug amino rūgščių, enzimų, mangano, magnio ir silikono.

Actas taip pat gali buti naudojamas kaip vaistas turintiems problemų dėl artrito, pakitusio kraujo spaudimo, diabeto, viduriavimo, virškinimo sutrikimų ir gerklės skausmo. Ko gero, pats svarbiausias dalykas, kurio mes galime pasimokyti iš mūsų mylimo Pranašo (lai būna Jam Viešpaties palaima ir ramybė) yra nuosaikumas. Korane (20:81) sakoma: “Valgykit tas gėrybes, kuriomis Mes jus apdovanojome, ir neperženkite ribų jas naudodami, priešingu atveju ištiks jus Mano rūstybė, o ką ištiks Mano rūstybė, tas žuvęs.”

 Vertė Vaida

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.