Tikėjimo supratimas (arabų kalboje žodis “iman”, sudarytas iš žodžio šaknies, kurios reikšmė – “užtikrinti saugumą”) musulmono pasąmonėje susijęs su žiniomis. Tam, kad pasiektumėme saugumą Dievo užuovėjoje, privalome atitinkamai vykdyti Dievo įstatymus.

Visos taisyklės tiesiogiai susijusios su žmogaus sveikatos rūpinimusi. Visagalis Dievas sukūrė žmogui būtiniausias egzistencijos priemones. Jis subhana wa ta’ala žino kas žmogui naudinga, o kas kenktina. Mes galime džiaugtis geru maistu, tačiau Kūrėjas liepia atsisakyti (paties žmogaus naudai) kai kurių maisto rūšių:

“O jūs, kurie įtikėjote! Valgykite gerą maistą, kuriuo jus aprūpinome, ir dėkokite Dievui, jei Jį garbinate. Jis jums uždraudė dvėselieną, kraują ir kiaulieną ir tai, kas buvo papjauta ne vardan Dievo, tačiau jei kas nors bus priverstas (valgyti tokį maistą) ne savo valia, jam nebus nuodėmės. Dievas iš tiesų Atleidžiantis, Gailestingas.” ( Koranas 2:172-173)

Toks pat paliepimas yra ir Biblijoje:

“Kiaulė jums yra nešvari, nors ji turi skeltą nagą, bet negromuliuoja. Jos mėsos nevalgykite ir jos maitos nepalieskite.” (Pakartotinas įstatymas 14:8, Biblija)

Medicininiai draudimo aspektai

Susilaikymas nuo kiaulienos vartojimo yra rūpesčio išraiška savo paties sveikatai. Iš visų naminių gyvulių kiaulė yra pati nešvariausia ir neišrankiausia maisto atžvilgiu – ji valgo viską, net ir žmogaus išmatas. Kiaulė yra parazitų ir mikrobų platintoja. Jos mėsos panaudojimas maiste gali tapti pavojingu ligų platinimo šaltiniu.

Mes galime numanyti, kad pagrindinių iš uždraudimo motyvų yra trichineliozė – susirgimas, kuris iššaukiamas apvalių gelmitų – trichinų (Trichinella Spiratis).

Žmogus užsikrečia šia liga vartodamas tokią mėsą, kuri nepraėjo pakankamo termiško perdirbimo. Kiaulės mėsoje egzistuojančios cistos su gyvybingais kiaušinėliais duoda pradžią didesniems dviejų lyčių parazitams plonoje žarnoje. Suaugusių parazitų kiaušinėliai per kraują papuola į raumenis ir taip formuojasi cistos. Ligos simptomai pasirodo dviejų savaičių laikotarpyje po užsikrėtimo. Pakyla temperatūra, skauda raumenis, kraujyje aptinkama (pastebima) zozinofilija. Galimas nervų sistemos pažeidimas (encefalitas), širdies raumens sutrikimas (miokard) ir kiti sunkūs pakenkimai.

Šiuolaikinė medicina neišrado efektyvaus preparato prieš trichineliozę. Todėl vienintelis patikimas metodas apsisaugoti nuo užsikrėtimo yra profilaktika ir atsisakymas nuo kiaulienos vartojimo.

Nors į prekybą patenkanti kiauliena tikrinama trichineliozei, tačiau absoliučios garantijos nuo susirgimo nėra. To pavyzdžiu gali pasitarnauti atvejis Maskvoje.

Tęsiant mikrobų ir parazitų sąrašą, kurie randami kiaulienoje ir sukelia daugelį ligų, reikėtų pabrėžti, kad daugelis iš šių susirgimų šiuo metu yra nepagydomi.

TAENIA SOLIUM ( kiaulės soliteris) cisticerkozė išsivysto dėl galvos smegenų invazijos kiaulės soliterio lervomis, kuris parazituoja virškinimo sistemoje. Parazito onkosfera per portalines venines sistemos gleivinę patenka į didįjį kraujo apytakos ratą ir išnešiojama per visą organizmą, taip pažeisdama įvairius organus įskaitant ir galvos smegenis. Cisticerkų skaičius galvos smegenyse gali siekti kelis šimtus. Neurologinė simptomatika daugiažidinynė. Dažnai išsivysto epilepsijos sindromas, meningito požymiai. Askaridės – gali būti apendicito, mechaninės geltos priežastimi. Jos taip pat sukelia virškinimo sistemos sutrikimus.

SCHITOSOMA JAPONICUM – sukelia kraujavimą, anemiją; lervų patekimas į galvos ar nugaros smegenis gali sukelti paralyžių ar net mirtį.

PARAGOMINES WESTERMANI – užsikrėtus prasideda vidinis plaučių kraujavimas.

PACIOLEPSIS BUSKI – sukelia virškinimo sutrikimus, viduriavimą, pabrinkimą.

CLONORCHIS SINENSIS – sukelia mechaninę geltą.

METASTRONGYLUS APRI – sukelia bronchitą, plaučių abcesą.

GIGANTHORINCHUS GIGAS – iššaukia anemiją, dispepsiją.

BALATITIDUM COLI – sukelia ūmią dizenteriją, organizmo išsekimą.

Bakteriniai susirgimai

Tuberkuliozė.

FUSIFORMIS NECROFULUS – sukelia sunkiai pagydomą apatinių galūnių grybelinę.

SALMONELLA CHOLERA-SUIS – cholera.

BRUCELIOZĖ – dingsta darbingumas.

Virusiniai susirgimai

Raupai

Japoniškas encefalitas

Epideminis gripas

TOXOPLASMA GOUNDI – ypač pavojinga liga. Naujagimis, pagimdytas šia liga sergančios mamos, dažnai miršta kelių savaičių laikotarpyje po gimdymo. Jei jis išgyvena, gali tapti kurčias ar aklas. Suaugusiems sukelia chronišką karštligę su kepenų ir tulžies padidėjimu, pneumonija, cerebralinį meningitą, pakenkia regėjimui ir klausai.

Vartodami kiaulieną žmonės daugiausiai kenčia nuo viršsvorio (nutukimo). Cholesterolio kiekis pas juos padidėja, dėl to susergama širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, sutrinka smegenų kraujotaka, apatinių galūnių angiopatija. Kiauliena sunkiai virškinama, o tai gali sukelti daugelį chroniškų virškinimo trakto ligų. Pūlingi odos pažeidimai taip pat pastebimi pas tuos, kurie vartoja kiaulieną.

Įdomūs mūsų atžvilgiu yra tyrimai apie kiaulės riebalų gidrolizę, jų atsargas ir panaudojimą žmogaus organizmo. Yra ištirta, kad vartojant žolėdžių gyvūnų mėsą, jų riebalai praeina gidrolizės procesą, paskui vėl pakartotinai sintezuojami ir kaupiami kaip žmogaus riebalai. Tuo tarpu kiaulės riebalai nepraeina gidrolizės proceso ir todėl žmogaus organizme kaupiasi kaip kiaulės riebalai. Šių riebalų panaudojimas yra sudėtingas,  ir organizmas, būtinumo atveju, pradeda išnaudoti gliukozę, kuri reikalinga smegenų veiklai, taip iššaukiant chronišką alkio jausmą. Sukuriamas tarsi užburtas ratas – esant pakankamui kiekiui riebalų žmogus jaučia alkį, pastoviai kažką kramto nepajusdamas sotumo.

Biblinis draudimo aspektas

Nepaisant biblinio draudimo, esama teigiančių, jog šis draudimas buvo panaikintas jau Naujajame Testamente. Toks tvirtinimas neturi rimtų priežasčių. Niekas negali įrodyti, kad Jėzus, tebūnie Jam taika, panaikino draudimą. Atvirkšciai, Jis patvirtino, pasakydamas: “Nemanykite, jog aš atėjau panaikinti Įstatymo ar Pranašų. Ne panaikinti jų atėjau, bet įvykdyti.” (pagal Matą 5:17).

Galima atrasti nurodymą Naujajame Testamente apie “panaikinimą” kaulienos draudimo ir padaryti išvadą. Tačiau niekur atvirai nėra kalbama, kad Petras maistui naudojo nešvarių gyvūnų mėsą ar ją siūlė kitiems. Biblijoje Jėzus, tebūnie Jam taika, palygina su šunimis ir kiaulėmis tuos, kas nesugeba priimti Dievišką apreiškimą: “Neduokite to, kas šventa, šunims ir nebarstykite savo perlų kiaulėms, kad kartais kojomis jų nesutryptų ir atsigręžusios jūsų pačių nesudrąskytų.” (pagal Matą 7:6)

Tokiu būdu mes matome, kad atsisakymas vartoti kiaulieną yra viena iš salygų, kurios žmogus turi laikytis norėdamas pasiekti gerą fizinį bei dvasinį stovį. Nors kiauliena neturi savyje medžiagų, kurios gali užmušti žmogų iš karto, tačiau ji yra nuodinga sveikatai. Pranašas Muhamed salAllahu aleyhi wa salam pasakė: “Yra dvi malonės, kurių atžvilgiu žmonės elgiasi nerūpestingai: sveikata ir laikas paruošti geriems darbams. Tikinčiojo sveikata (sveikumas) Dievui daugiau priimtinesnė negu liga ir silpnumas.”

Žmogus turi atsakingai elgtis savęs atžvilgiu, suprasdamas, kad sveikata yra malonė, dovanota jam Visagalio Kūrėjo taupiam išnaudojimui.

Ką valgo musulmonai? Naminiai gyvuliai ir paukšciai.

Pagal islamo kanonus leistina (halal) yra šių naminių gyvulių ir paukščių mėsa: raguotieji gyvuliai, ožkos, avys, kupranugariai, arkliai ir t.t. Reikia pastebėti, kad yra vieno iš didžiausių islamo teisės mokslininkų Abu Hanifos nuomonė nurodanti nereikšmingą nepasitenkinimą arklienos vartojime. Ši nuomonė paremta tuo, kad seniau arkliai buvo išnaudojami kaip judėjimo karo metu priemonė.

Tokių naminių gyvulių kaip šunų, kačių ir asilų mėsa uždrausta (haram).

Papjovimo taisyklės

Tam, kad išvardintų leistinų gyvulių mėsa būtų halal, būtina prisilaikyti tam tikrų taisyklių: gerklės (kaklo) arterijų ir kvėpavimo takų perpjovimas, Dievo paminėjimas (bismilia, Allahu Akbar). Žmogus, pjaunantis gyvulį, turi būti musulmonas arba iš kirkščionių ir judėjų (Knygos žmonių) tarpo, kuris yra normalaus proto. Būtų labai gerai, jei prisilaikytų tokių salygų:

– šią procedūrą įvykdytų dienos metu;

– atsargiai padėtų gyvulį ant kairio šono;

– kad gyvulys gulėtų veidu nukreiptu į Kaabos pusę.

Laukiniai gyvuliai ir paukščiai

Plėšrūnų, kurie turi iltis ir ėda dvėselieną, mėsa yra uždrausta. Į šį sąrašą patenka: liūtai, tigrai, vilkai, šakalai, hienos, leopardai, lapės, sabalai, meškos ir t.t.

Prisilaikant papjovimo taisyklių, žolėdžių gyvūnų mėsa vartojimui yra leistina. Į šį sąrašą patenka: elniai, antilopės, laukinės karvės, laukiniai asilai, zuikiai ir t.t.

Jei medžiojama su šautuvu, Dievą reikia paminėti iššaunant. Jei žvėrelis buvo sužeistas, jį pribaigdamas medžiotojas turi papjauti pagal taisykles, greitai ir neskausmingai.

Leidžiama valgyti daugumos paukščių mėsą, išskyrus tuos, kurie turi nagus ir maitinasi dvėseliena. Jiems priskiriami vanagai, sakalai, ereliai, varnos, šarkos ir t.t.

Žuvys ir jūrų gyventojai

Dauguma islamo teisės mokslininkų žuvis bei visas jūros gėrybes priskiria prie leistino (halal), ir skaito, kad jas užmušant nereikia prisilaikyti tam tikrų taisyklių.

Kai Pranašo Muhamed salAllahu aleyhi wa salam paklausė apie galimybę išnaudoti jūros vandenį apsiprausimui, Jis atsakė: “Jūros vanduo švarus ir visa tai kas jūroje žuvo – leistina.” Tai reiškia, kad viskas kas gyvena jūroje iš gyvūnų yra leistina naudoti maistui be papjovimo ritualo prisilaikymo.

Sensacingas Amerikos mokslininkų atradimas

21 milijonas žmonių mirė nuo “kiaulinio gripo” epidemijos. Kaip pranešė Asociated Press, Amerikos Karo pajėgų patologijos instituto mokslininkai padarė bandymus – ištyrė iškasto negyvėlio kūno audinius, kuris buvo palaidotas Aliaskoje (1918m.), su tikslu sužinoti gripo, kuris nusinešė 21 milijono žmonių gyvybes, priežastis. Mokslininkai norėjo atsakyti į klausimą – kaip taip greitai gripas galėjo pasklisti, ir nusprendė rasti prieš jį vakciną. Tyrimo dalyvio Džefrio K. Tobenbergerio nuomone, ši gripo rūšis nesulyginama su jau žinomomis mokslo viruso formomis, tačiau aišku, kad ji turi tiesioginį ryšį su taip vadinamu “kiaulės gripu”. Nors amžiaus pradžioje ši viruso forma buvo pavadinta “ispanišku gripu”, šiandien galime manyti, kad šio viruso pirmuoju nešiotoju buvo kiaulė. Šie moksliniai atradimai šiandien duoda pagrindą mums manyti, kad pavojingiausia žmogui gripo forma yra ta, kurią nešioja kiaulė. Dauguma mokslininkų skaito, kad pastarajame atvejyje kiaulė yra tarpininkas tarp žmogaus ir paukščių. Paukščiai yra šios ligos pirminiai išnešiotojai; jie užkrečia kiaules, kurių imuninė sistema kovodama su ja pakeičia virusą iki genetiško lygio. To rezultate atsiranda virusas pagal savo parametrus skirtingas nuo pirmutinio.

“Kiaulės gripo” epidemija, siautėjusi 1918m., JAV nusinešė 700 tūkst. žmonių gyvybių. Amerikos karinės pajėgos, mobilizuotos dalyvavimui antrame pasauliniame kare, tapo šios ligos platintoja kitose šalyse.

“Azijietiško” ir “Hongkongiško” gripo epidemijų, kurios paplito atitinkamai 1957m. ir 1968m. po visą pasaulį nešiotojai iš pradžių buvo kiaulės.

Žodynėlis

 

Subhana wa ta’ala – tebūnie Jis išaukštintas

SalAllahu aleyhi wa salam – telydi Jį taika ir ramybė

Halal – leidžiama

Haram – draudžiama

Bismilia – vardan Allah/Allah vardu

Allahu Akbar – Allah yra Didis

Literatūra paimta iš svetainės www.musulmonai.lt

 

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.