Allah swt mums sako Korane: “O jiems gi buvo liepta tiktai garbinti Allah, nuoširdžiai Jam tarnaujant kaip vienadieviai, atlikinėti maldą ir mokėti zakat. Tai- tiesumo tikėjimas!” (98:5)

“O jūs, kurie patikėjote! Tie, kurie neteisėtai ryja žmonių turtą ir stumia juos nuo Allah kelio. Ir tie, kurie kaupia auksą ir sidabrą ir neišleidžia jo Allah kelyje,- nudžiugink juos skausminga kančia. Tądien, kai tai (per gyvenimą sukaupti turtai) bus įkaitinta Pragaro Ugnyje ir bus pažymėtos šituo jų kaktos ir šonai, ir nugaros! Jiems bus pasakyta: “Tai yra tai, ką kaupėte patys sau. Paragaukite gi to, ką sau kaupėte!”” (9:34-35)

Iš Bukhari ir Muslim Sahih kolekcijų: Pranašas saaw yra pasakęs: “Islamas laikosi ant penkių dalykų: liudijimo, kad nėra kitų dievų išskyrus Allah, o Muhammedas yra Jo pranašas; maldos (salat); išmaldos (zakat) mokėjimo; piligrimystės (hadž) bei (Ramadano) pasninko.”

Taigi, Zakat mokėjimas yra privalomas kiekvienam brandos sulaukusiam, protiškai sveikam, kiekvienam individualiai- vyrui ir moteriai, tiems kurių turtas atitinka ar viršyja nustatytą ribą.

Zakat reikšmė

Žodžio Zakat tiesioginė reikšmė yra “tyrinimas”, “apvalymas”. Visas mūsų turtas, kuris viršyja Nisab (fiksuota suma-riba, nuo kurios pradedamas mokėti Zakat) yra mums haram tol, kol mes jo neištyriname sumokėdami Zakat. Reikia atminti, kad 2,5% – yra tiek kiek turime sumokėti nuo savo turto – mums nepriklauso. Pasilikdami tai sau – mes apvogiame Ummą, kuri yra teisėta šios sumos savininkė.

Mokėdami Zakat mes tyriname ir savo sielas nuo gobšumo, kaupimo manijos, mes esame priversti atidaryti savo duklėjančias taupykles, prisiminti ir pagalvoti “O kam gi mes taupome? Ar nusinešime savo santaupas į kitą gyvenimą? O gal mūsų santaupų kažkam reikia labiau, nei mums?”.

Kiek yra Zakat?

Zakat yra suma, lygi 2,5% nuo mūsų sukaupto turto, kuris viršija Nisab (įskaitant Nisab). Islame mums yra leista turėti pinigų savo kasdieninėms išlaidoms, kad ir kokios jos bebūtų, o taip pat leista šiek tiek pataupyti. Tačiau, kai sutaupyta suma viršija Nisab – vadinasi, kad pagal religijos kanonus, mes esame pasiturintys ir išgalime teikti labdarą.

2,5%- Tai yra suma minimum, tačiau galime mokėti ir daugiau.

Kiek yra Nisab?

Nisab vertė yra lygi apytiksliai 85 gramų gryno aukso arba 595 gramų gryno sidabro. Kiekvienais metais piniginė aukso bei sidabro vertė kinta, tad reikia nuolat pasitikrinti. Apytiksliai, prieš porą metų Nisab buvo 800svarų.

Į apmokęstinamą turtą neįskaičiuojamas nekilnojamas turtas, mašinos, pinigai, kurie yra nuolat naudojami, paskolinti pinigai. Bet įskaičiuojami auksiniai bei sidabriniai papuošalai, santaupos grynaisiais, investicijos. Atmetame nuo bendros sumos tai, ką esame įsiskolinę.

Kada mokamas Zakat?

Zakat tampa privalomu, kai praeina kalendoriniai islamiški metai mums turint sumą, lygią ar didesnę nei Nisab. Jei metų bėgyje mūsų turtas krenta žemiau Nisab ribos- metai pradedami skaičiuoti iš naujo (išskyrus Hanafi madhab). Daugelis musulmonų mėgsta skaičiuoti savo Zakat Ramadano metu, tikėdamiesi papildomų hassanat už labdaros davimą.

Kam duodamas Zakat?

Klaidinga nuomonė, kad Zakat yra duodamas vien tiktai vargšams. Iš tiesų, legalūs Zakat gavėjai yra šie:

– Vargšai (kurie neturi išvis jokio turto);

– Esantys nepritekliuje (tie, kurie neturi pakankamai santaupų, kad jiems Zakat taptų privalomu);

– Keliautojai;

– Nauji musulmonai;

– Skolininkai;

– Kovotojai dėl islamo;

– Zakat surinkėjai, kurie paskirsto labdarą;

– Zakatu galima finansuoti projektus, pavyzdžiui, mečetės statymą ir pan.

– Zakatu taip pat galima išlaisvinti vergus;

Zakat gavėjai turi būti musulmonai.

Geriausia Zakat duoti savo bendruomenėje. Taip yra padedama išvengti socialinės – ekonominės nelygybės ir iš to kylančių problemų. Jei aplinkoje nėra nei vieno, galinčio gauti Zakat, tuomet galima duoti gyvenantiems kitoje (artimiausioje) bendruomenėje. Tačiau mokėti Zakat kitoje valstybėje, kitame kontinente taip pat nėra nuodėmė.

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.