Suros (Korano skyriaus) Nr. 101 “Al Qaria” tafsyr (paaiškinimas)

1. الْقَارِعَةُ

2 مَا الْقَارِعَةُ

3 وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْقَارِعَةُ

4 يَوْمَ يَكُونُ النَّاسُ كَالْفَرَاشِ الْمَبْثُوثِ

5 وَتَكُونُ الْجِبَالُ كَالْعِهْنِ الْمَنفُوشِ

6 فَأَمَّا مَن ثَقُلَتْ مَوَازِينُهُ

7 فَهُوَ فِي عِيشَةٍ رَّاضِيَةٍ

8 وَأَمَّا مَنْ خَفَّتْ مَوَازِينُهُ

9 فَأُمُّهُ هَاوِيَةٌ

10 وَمَا أَدْرَاكَ مَا هِيَهْ

11 نَارٌ حَامِيَةٌ

Al Qaria yra vienas iš Paskutinės Teismo Dienos pavadinimų, kaip ir At-Tammah, As-Sakhkhah, Al-Ghashiyah ir kiti vardai.

Ši sūra buvo apreikšta Mekoje.

101-1 Didžiulė Neganda (Prisikėlimo dieną)

101-2 Ir kas gi yra ta Didžioji Neganda?

Allah (Dievas) didina susirūpinimą ir baimę sakydamas:

101-3 Ir iš kur tu galėjai žinot, kas ta Didžiulė Neganda?

Po to duoda paaiškinimą:

101-4 Tą dieną žmonės bus panašūs į išbaidytas peteliškes
101-5 Ir kalnai bus kaip iškedenta vilna.

Tai bus pirmas Prisikėlimo etapas, kai po Didžiosios Negandos pasaulis bus sunaikintas. Žmonės lakstys apimti panikos ir sumišę, tarsi daugybė peteliškių aplink šviesą. Ir kalnai bus sudūlėję, suskilę, skirtingų spalvų.

101-6 Tada tas, kurio svarstyklės bus sunkios,

Čia prasideda paaiškinimas antro Prisikėlimo etapo. Po to, kai žmonės bus prikelti, jie stos Dievo Teismui. Šios ajos (Korano skyriaus eilutė) reikšmė yra ta, jog tas, kuris turės daugiau gerų darbų nei blogų.

101-7 Atsidurs palaimintam gyvenime.

Reiškia, Rojuje.

101-8 O tas, kurio svarstyklės bus lengvos,

Reiškia, tas kas turės blogų darbų daugiau nei gerų. Toliau Allah sako:

101-9 Jo prieglauda – Bedugnė. Originale “amuhu hawyjah”, pažodžiui išvertus “Jo motina bus Hawyja”.

Žodis Hawyja yra kilęs iš žodžio Hawa, kuris reiškia kritimą iš aukštai žemyn i gilį. Hawyja yra gili Pragaro bedugnė. Ji yra labai gili ir visi kaltieji krisią i ją ant galvos iš labai aukštai.

Pažodžiui, ”Jo motina bus Hawyja” reiškia, jog nusidėjėliai ras ten prieglobstį, tarsi vaikas pas savo motiną. Tai vienintelė prieglauda, kas juos priglaus. Ir tai ne tik gili duobė, bet ir joje siautėjanti ugnis. Toliau Allah duoda paaiškinimą:

101-10 Iš kur tu galėjai žinoti, kas ji tokia?
101-11 Tai – Ugnis liepsnojanti.
 Originale “Nar hamyja”.

Reiškia, ugnis HamyjaHamyja yra aukščiausio lapsnio karštis, kurį sukelia labai kaitri ugnis. Tai yra vienas iš Pragaro Ugnies vardų.

Perduota per Abu Huraira, jog Pranašas (SAWS – Sal Allahu Aleihi Wassalam iš arabų k., Tebūnie jam taika ir Allah palaima) yra pasakęs:
„Ugnis, kurią naudoja Adomo vaikai yra tik viena iš septyniasdešimt Pragaro Ugnies dalių”. Tai reiškia, jog Pragaro Ugnis yra 69 kartus karštesnė nei ta, kurią mes turime šiame pasaulyje.

Imamas (musulmonų vadovas) Ahmed perdavė iš Abu Huraira, jog Pranašas (SAWS) yra pasakęs:
“Iš tiesų, tas žmogus, kuris pasieks švelniausią lygmenį iš visų žmonių Pragaro Ugnyje, bus žmogus su dviem sandalais ir jo smegenys užvirs.”

Kituose hadisuose (pranašo žodžių bei veiksmų perdavimai) kalbama apie Pragaro ugnį. ”Pragaro Ugnis skundėsi Allah: „O mano Viešpatie, mano viena dalis ryja kitą mano dalį.“ Taigi, Allah leido jai du atokvėpius: žiemą ir vasarą. Didžiausias šaltis žiemą ir didžiausias karštis vasarą yra dalis Pragaro Ugnies. Kai karštis sustiprėja melskis stipriai ir tada atšąla. Iš tikrųjų, stiprus karštis yra Pragaro Ugnies atokvėpis.”

Šaltiniai:

Lietuviškas vertimas naudotas iš 2-ojo leidimo, Literatūrinis Korano prasmių leidimas.
Tafsyr Abdul Ala Maududi „The meanings of the Quran“
Tafsyr Ibn Kathyr

Sudarė: Selma

 

Garbė Dievui, visų pasaulių Valdovui, malda ir taika Jo paskutiniam Pranašui ir Pasiuntiniui.

Žinok (lai Allah tau būna malonus), kad mes turime išmokti keturis dalykus:

 

Pirmas: Žinojimas, kuris susideda iš pažinimo Allah, Jo Pranašo ir islamo religijos su įrodymais.

Antras: Veiksmai pagal šias žinias.

Trečias: Kvietimas į tai.

Ketvirtas: Kantrybė, iškilus sunkumams šioje srityje.… Įdomu? Skaityti toliau..

Ajos[1] Al Birr tafsyras[2]

 

Aja Al Birr – tai suros[3] Al Baqara 177 eilutė. Joje sutalpinta didžiulė išmintis, apimanti nutarimus ir teisingą tikėjimą. Ši eilutė akcentuoja teisingą, nuoširdų ir tikrą pamaldumą (dievobaimingumą) ir teisingumą. Tikrasis religijos tikslas yra skatinti dievobaimingumą ir teisingumą:

 

﴿لَّيْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـكِنَّ الْبِرَّ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الاٌّخِرِ وَالْمَلَـئِكَةِ وَالْكِتَـبِ وَالنَّبِيِّينَ وَءَاتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِى الْقُرْبَى وَالْيَتَـمَى وَالْمَسَـكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَالسَّآئِلِينَ وَفِي الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّكَوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَـهَدُواْ وَالصَّابِرِينَ فِى الْبَأْسَآءِ والضَّرَّاءِ وَحِينَ الْبَأْسِ أُولَـئِكَ… Įdomu? Skaityti toliau..

Asalam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu

Lai Allah ramybė, gailestingumas ir palaima būna su jumis

Noriu pasidalinti prieš šimtą metų verstu straipsniu, inšaAllah. Svarbi tema – širk – nuodėmė, kurios Viešpats neatleis.

Žmogžudystė, išprievartavimas, smurtas prieš vaikus, genocidas – visa tai yra baisūs nusikaltimai, vykstantys šiuo metu pasaulyje. Daugelis gali pamanyti, kad tai – sunkiausi nusižengimai, kokie tik gali būti. Bet yra viena piktadarystė, kuri persveria visas minėtas nuodėmes kartu sudėjus, tai – širk.… Įdomu? Skaityti toliau..

Comments closed.