[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4791: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4793: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4794: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4795: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3897)
Islam Ummah • Temos rodymas - 92 sūra "Naktis"

Visos datos yra UTC [ DST ]

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
  Spausdinti

92 sūra "Naktis"
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 30 Spa 2014, 19:12 
Moderator
Vartotojo avataras

92 sūra “Naktis” (Al-Lail)

Pranašo teiginys skirtas Mu‘adh jau buvo pateiktas ir jame jis sakė: „Kodėl tu maldoje nerecitavai „Šlovink gi vardą Viešpaties savo Aukščiausiojo“ (87 sura), „Prisiekiu saule ir jos švytėjimu!” (91 sura), ir „Prisiekiu naktimi, kada jinai užkloja žemę!” (92 sura)

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ
Vardan Allaho Maloningojo, Gailestingojo!

(1)وَاللَّيْلِ إِذَا يَغْشَىٰ
1. Prisiekiu naktimi, kada jinai užkloja žemę!
(2)وَالنَّهَارِ إِذَا تَجَلَّىٰ
2. Prisiekiu diena, kai ji nušvinta!
(3)وَمَا خَلَقَ الذَّكَرَ وَالْأُنثَىٰ
3. Prisiekiu Tuo, Kuris sukūrė vyrą ir moterį!
(4)إِنَّ سَعْيَكُمْ لَشَتَّىٰ
4. Jūsų siekiai skirtingi!
(5)فَأَمَّا مَنْ أَعْطَىٰ وَاتَّقَىٰ
5. Bet tas, kuris aukojo ir buvo dievobaimingas,
(6)وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَىٰ
6. ir laikė tiesa, kas gražiausia, -
(7)فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَىٰ
7. tam Mes palengvinsim kelią link lengviausio.
(8)وَأَمَّا مَن بَخِلَ وَاسْتَغْنَىٰ
8. O tas, kuris šykštavo ir manė, kad jam nieko nereikia,
(9)وَكَذَّبَ بِالْحُسْنَىٰ
9. ir laikė melu, kas gražiausia, -
(10)فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرَىٰ
10. tam Mes palengvinsim link sunkiausio,
(11)وَمَا يُغْنِي عَنْهُ مَالُهُ إِذَا تَرَدَّىٰ
11. Ir neišgelbės jo turtai, kada jis nugarmės.

Prisiekimas žmonijos įvairove dėl jų pastangų ir pranešimas apie skirtingus to rezultatus

Allah prisiekia sakydamas: “Prisiekiu naktimi, kada jinai užkloja žemę!”, kas reiškia, - kada ji užkloja kūriniją savo tamsumu.

“Prisiekiu diena, kai ji nušvinta“, reiškia – jos šviesa ir švytėjimu.

“Prisiekiu Tuo, Kuris sukūrė vyrą ir moterį!”, tai panašu į Allah pasakymą: “Mes sukūrėme jus poromis” (78:8). Tai taip pat panašu į pasakymą: „Visus daiktus Mes sukūrėm poromis“ (51:49). Ir taip pat kaip visi šie dalykai, kuriais prisiekiama, yra priešingybės, taip pat ir tai, dėl ko prisiekiama, yra priešingi dalykai.

Štai kodėl Allah sako: “Jūsų siekiai skirtingi!”. Tai reiškia, kad tarnų atlikti veiksmai taip pat yra priešingi ir skirtingi. Taigi, yra tie, kurie daro gera, ir tie, kurie daro bloga.

Allah tada sako: “Bet tas, kuris aukojo ir buvo dievobaimingas(turėjo taqwa)”, kalbant apie tą, kuris aukoja tai, kas jam buvo įsakyta, ir bijosi Allah savo reikaluose.

“ir laikė tiesa, kas gražiausia(Al Husna)”, kas reiškia, [laikė tiesa, kad yra] atlygis/kompensacija už tai. Taip sakė Katadah. Khusaif sakė: „atpildas“.

Tada Allah sako: „tam Mes palengvinsim kelią link lengviausio“. Ibn Abbas sakė: „tai reiškia link gerumo“.

Tada Allah sako: „O tas, kuris šykštavo”, tai yra dėl to, ką jis turi.

“ir manė, kad jam nieko nereikia”. Ikrimah perdavė, kad Ibn Abbas sakė: “Tai reiškia, kad jis yra šykštus savo turtų ir mano, kad jam nereikia jo Viešpaties, Galingojo ir Didingojo”. Tai buvo įrašyta Ibn Abi Hatim.

“ir laikė melu, kas gražiausia”, reiškia [laikė melu, kad yra] atlyginimas buveine Amžinybėje.

„tam Mes palengvinsim link sunkiausio”, reiškia, blogio kelio. Panašiai Allah sako: “Ir Mes apgręžiame jų širdis ir žvilgsnius, nes jie nepatikėjo tuo pirmąjį kartą, ir paliekame juos aklai klajoti savo paklydime”. (6:110). Yra daugybė ajų su panašia reikšme, patvirtinančių, kad Allah atlygina sėkme tiems, kurie ketina gerą, o tie, kurie ketina bloga, yra paliekami, ir visa tai atitinka iš anksto nulemtus įsakymus. Taip pat yra daugybė tai įrodančių hadisų.

Abu Bakr As-Siddiq pasakojimas

Imam Ahmad įrašė iš Abu Bakr, kad jis sakė Allah Pasiuntiniui: „O Allah Pasiuntiny! Ar mes elgiamės pagal tai, kas buvo iš anksto nuspręsta, ar visa tai tik prasideda (t.y. vis dar nenuspręsta)?“ Jis atsakė: „Iš tiesų tai vyksta pagal tai, kas jau buvo nuspręsta“. Tada Abu Bakr pasakė: „Tada kokia nauda daryti (gerus) darbus, o Allah pasiuntiny?“. Jis atsakė: „Kiekvienam bus palengvinta atlikti tai, kas ves jį link to, kam jis buvo sukurtas.“

Ali pasakojimas

Al Bukhari įrašė iš Ali bin Abi Talib, kad jie (Kompanionai) buvo su Allah Pasiuntiniu laidotuvėse Baqi Al-Gharqad kapinėse, kai Pranašas tarė: „Nėra nė vieno iš jūsų, kuriam jau nebūtų parašyta jo vieta – vieta Rojuje ar vieta Pragaro Ugnyje“. Jie tarė: „O Allah Pasiuntiny, ar mes turėtume pasikliauti tuo?“ Jis atsakė: „Darykite darbus, nes kiekvienam bus palengvinta atlikti tai, kam jis buvo sukurtas.“ Tada jis parecitavo ają: „Bet tas, kuris aukojo ir buvo dievobaimingas, ir laikė tiesa, kas gražiausia, - tam Mes palengvinsim kelią link lengviausio.“ iki ajos „link sunkiausio“

Jis (Imamas Al-Bukhari) taip pat įrašė kitą panašų perdavimą iš Ali bin Abi Talib, kuriame jis sakė: „Mes buvome laidotuvėse Baqi Al Gharqad kapinėse, kada Allah Pasiuntinys atėjo ir atsisėdo. Taigi mes priėjome ir susėdome aplink jį ir jis su savimi turėjo lazdą. Tada jis nulenkė galvą ir pradėjo kapstyti žemę su lazda. Tada jis tarė: “Nėra nė vieno iš jūsų – nė vienos sielos - kuriai jau nebūtų užrašyta vieta Rojuje arba Pragare, ir ar ji bus laiminga ar nelaiminga“. Vyras tarė: „O Allah Pasiuntiny! Ar mes turėtume pasikliauti tik tuo, kas buvo užrašyta mums, ir palikti darbus, nes tas, kuris yra tarp laimingųjų, tada jis bus tarp laimingųjų, o tas, kuris yra tarp nelaimingųjų, jis bus tarp nelaimingųjų.“ Pranašas atsakė: „Tie žmonės, kurie yra iš laimingųjų, jiems laimingųjų žmonių darbai bus palengvinti. O tie, kurie yra iš nelaiminųjų, jiems nelaimingųjų žmonių darbai bus palengvinti.“ Tada jis parecitavo ają: „Bet tas, kuris aukojo ir buvo dievobaimingas, ir laikė tiesa, kas gražiausia, - tam Mes palengvinsim kelią link lengviausio. O tas, kuris šykštavo ir manė, kad jam nieko nereikia, ir laikė melu, kas gražiausia, - tam Mes palengvinsim link sunkiausio”. Kiti grupės surinkėjai taip pat įrašė jį hadisą.

Abdullah bin Umar pasakojimas

Imam Ahmed įrašė iš Ibn Umar, kad Umar sakė: “O Allah Pasiuntiny, ar tu manai, kad veiksmai, kuriuos mes atliekame, yra tai, kas jau buvo nulemta, ar tai kažkas tikką beprasidedančio ar naujo“. Pranašas atsakė: „Tai yra tai, kas jau buvo iš anksto nulemta. Taigi, atlik darbus, o Al-Khattab sūnau! Iš tiesų, kiekvienam asmeniui bus palengvinimų. Taigi, tie kurie yra iš laimingųjų tarpo, jie darys darbus dėl laimės, o tie, kurie yra iš nelaimingųjų tarpu, darys darbus dėl nelaimės.“ Šis hadisas buvo įrašytas At-Tirmizi „Al Qadar knygoje“ ir jis sakė „hasan sahih“.

Kitas hadisas perpasakotas Džabir Ibn Džarir iš Džabir bin Abdullah, kad jis sakė: „O Allah Pasiuntiny! Ar mes atliekame darbus, nes tai jau buvo nulemta, ar tai yra kažkas, ką atliekame tik dabar?“ Pranašas atsakė: „Tai dalykas, kuris jau buvo nulemtas“. Tada Suraqah tarė: „Tada koks mūsų poelgių tikslas?“ Allah Pasiuntinys tada tarė: „Kiekvienam, atliekančiam veiksmus, jo veiksmams bus suteikti palengvinimai.“ Muslim irgi įrašė šį hadisą.

Ibn Džarir įrašė iš Amir bin Abdullah bin Az-Zubair, kad jis sakė: „Abu Bakr Mekoje išlaisvindavo vergus, priėmusius islamą. Jis išlaisvindavo vyresnius ir moteris, priėmusius islamą. Taigi jo tėvas tarė jam: „O mano sūnau, aš matau, kad tu išlaisvini žmones, kurie silpni. Bet jei tu išlaisvintum stiprius vyrus, jie galėtų stoti su tavimi, ginti tave ir saugoti tave.“ Abu Bakr atsakė: „O mano tėve, aš tik noriu – ir aš manau, kad jis pasakė – to, kas yra su Allah.“ Kai kurie žmonės iš mano šeimos pasakė man, kad ši aja buvo atskleista apie jį: „Bet tas, kuris aukojo ir buvo dievobaimingas, ir laikė tiesa, kas gražiausia, - tam Mes palengvinsim kelią link lengviausio.“

Tada Allah sako: „Ir neišgelbės jo turtai, kada jis nugarmės.”. Mudžahid sakė: „Tai reiškia, kai jis mirs.“ Abu Salih ir Malik, perduodami iš Zaid bin Aslam, sakė: „Kai jis nugarmės į Ugnį“.

(12)إِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدَىٰ
12. Juk Mes turime vesti tiesiu keliu.
(13)وَإِنَّ لَنَا لَلْآخِرَةَ وَالْأُولَىٰ
13. Ir juk Mums priklauso gyvenimas Paskutinysis ir pirmas.
(14)فَأَنذَرْتُكُمْ نَارًا تَلَظَّىٰ
14. Aš perspėjau jus Ugnimi, kuri liepsnoja:
(15)لَا يَصْلَاهَا إِلَّا الْأَشْقَى
15. Pateks į ją tik pats nelaimingiausias,
(16)الَّذِي كَذَّبَ وَتَوَلَّىٰ
16. kuris palaikė melu tiesą ir nusigręžė.
(17)وَسَيُجَنَّبُهَا الْأَتْقَى
17. Nutolintas bus nuo jos (Ugnies) dievobaimingasis,
(18)الَّذِي يُؤْتِي مَالَهُ يَتَزَكَّىٰ
18. kuris dalina savo pinigus, trokšdamas apvalos.
(19)وَمَا لِأَحَدٍ عِندَهُ مِن نِّعْمَةٍ تُجْزَىٰ
19. Ir kiekvieną malonę atlygina visiškai,
(20)إِلَّا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِ الْأَعْلَىٰ
20. Tik iš siekio Aukščiausiojo Viešpaties Veido.
(21)وَلَسَوْفَ يَرْضَىٰ
21. Ir būtinai jis bus patenkintas.

Vadovavimas ir visa kita nei tai yra Allah Rankoje, ir Allah įspėjimas apie Pragarą

Katadah sakė: “Juk Mes turime vesti tiesiu keliu” reiškią, kad Mes paaiškinsime, kas yra leistina ir kas uždrausta”. Kiti sakė, kad tai reiškia: “Kiekvienas, kuris eina vadovavimo keliu, pasieks Allah (t.y. Amžinybėje). Jie laiko šią ają panašią į Allah sakymą: “Allahas rodo tiesų kelią” (16:9) Tai buvo paminėta Ibn Džarir.

Allah sako: „Ir juk Mums priklauso gyvenimas Paskutinysis ir pirmas” Tai reiškia, kad “jie abu priklauso Mums ir Aš (Allah) turi pilną jų kontrolę.”

Tada Allah sako: „Aš perspėjau jus Ugnimi, kuri liepsnoja“. Mudžahid sakė: „Liepsnojanti“.

Imam Ahmed įrašė iš Simak bin Harb, kad jis girdėjo An Nu-man bin Bašir sakantį pamokslą, kuriame jis sakė: „Aš girdėjau Allah Pasiuntinį sakantį pamokslą, kuriame jis sakė: „Aš perspėjau jus Ugnimi“. Ir jis pasakė tai tokiu balsu, kad jei žmogus būtų buvęs turguje, jis būtų tai išgirdęs nuo čia, kur aš dabar stoviu. Ir jis pasakė tai (tokia galia), kad apdaras, buvęs ant jo peties, nukrito ant jo kojų.“

Imam Ahmed įrašė iš Abu Ishaq, kad jis girdėjo An Numan bin Bašir sakantį pamokslą, kuriame jis sakė: „Aš girdėjau Allah Pasiuntinį sakant: „Iš tiesų, Teismo dieną lengviausiai bus nubaustas tas žmogus iš Ugnies tarpo žmonių, kuris po kojų padais turės dvi anglis, verčiančias jo smegenis užvirti“. Imamas Al-Bukhari taip pat įrašė šį perdavimą. Muslim įrašė, kad Abu Ishaq perdavė iš An Numan bin Bašir, kad Allah Pasiuntinys sakė: „Iš tiesų, lengviausia bausmė, kurią gaus Pragaro žmonės, bus žmogaus, turinčio du sandalus, kurių dirželiai bus padaryti iš ugnies, priverčiančios jo smegenis virti kaip verda katilas. Ir jis negalvos, kad yra kas nors, kas gautų kančią žiauresnę nei jo, nors jo gauta bausmė bus iš visų lengviausia.“

Allah sako: “Pateks į ją tik pats nelaimingiausias”, kas reiškia, kad nė vienas nepateks į ją ir nebus jos apsuptas, išskyrus pačius niekingiausius.

Tada Allah paaiškina, kas yra patys nelaimingiausieji, sakydamas: „kuris palaikė melu tiesą“, reiškia savo širdyje.

„ir nusigręžė“, reiškia, nuo savo galūnių atliekmų veiksmų ir veiksmų atlikimo pagal savo [islamo] stulpus.

Imam Ahmed įrašė iš Abu Huraira, kad Allah Pasiuntinys sakė: „Ir mano pasekėjai įžengs į Rojų Teismo Dieną, išskyrus tuos, kurie atmetė“. Jie (Kompanionai) tarė: „O Allah Pasiuntiny, kas galėtų atmesti.“ Jis atsakė: „Kiekvienas, kuris paklūsta man, pateks į Rojų, o kiekvienas, kuris nepaklūsta man, atmeta.“ Al Bukhari taip pat įrašė šį hadisą.

Allah tada sako: „Nutolintas bus nuo jos (Ugnies) dievobaimingasis“, kas reiškia, teisingieji, tyri, patys dievobaimingiausieji bus išgelbėti nuo Ugnies.

Tada Jis paaiškina, kas jie tokie yra, sakydamas: „kuris dalina savo pinigus, trokšdamas apvalos.“, tai reiškia, tas, kuris leidžia savo turtą paklūsdamas savo Viešpačiui, siekdamas apsivalyti save, savo turtą ir viską, ką Allah suteikė jam iš tikėjimo ir pasaulietinių dalykų.

„Ir kiekvieną malonę atlygina visiškai”, reiškia, kad savo turto dalinimas yra daromas ne dėl to, kad jis gautų kokią nors malonę iš kito asmens, kai jie grąžina kažką gero jam, ir dėl to jis duoda tam, kad gautų kažką atgal. Jis leidžia savo turtą „tik iš siekio Aukščiausiojo Viešpaties Veido”, kas reiškia, tikėdamasis gauti malonę Jį pamatyti paskutinėje buveinėje Rojaus Soduose.

Allah tada sako: „Ir būtinai jis bus patenkintas”, kas reiškia, iš tiesų, turintys šias savybes, bus pamaloninti.

Šio atskleidimo priežastis ir Abu Bakr dorybė

Daugybė tafsyro mokslininkų minėjo, kad šios ajos buvo atskleistos apie Abu Bakr As-Siddiq. Kai kurie iš jų netgi minėjo, kad dėl to yra Korano komentatorių sutarimas. Nėra abejonės, kad jis yra minimas šių ajų reikšmėje, ir apskritai jis yra labiausiai nusipelnęs iš Ummos būti apibūdintas šiomis savybėmis. Kaip Allah pasakyme: “Nutolintas bus nuo jos (Ugnies) dievobaimingasis, kuris dalina savo pinigus, trokšdamas apvalos. Ir kiekvieną malonę atlygina visiškai”. Vis dėlto jis (Abu Bakr) buvo pirmasis ir žymiausias iš visos ummos, turintis visas šias savybes ir taip pat kitas pagirtinas savybes. Iš tiesų, jis buvo teisingas, dievobaimingas, kilnus, dosnus ir jis visada leisdavo savo turtą, paklūsdamas Savo Šeimininkui (Allah) ir padėdamas Allah Pasiuntiniui. Kiek daug dirhamų ir dinarų jis išleido siekdamas Jo Didingiausiojo Viešpaties Veido. Ir nelaikė nė vieno iš žmonių skolingais jam kokios nors malonės, kad jis gautų už tai atlygį. Tiksliau sakant, jo savybės ir gerumas buvo netgi rodomas visų kitų genčių vadovams ir vadams. Štai kodėl Uruah bin Masud, kuris buvo Thaqif genties vadas, sakė jam Hudaibijos sutarties dieną: “Prisiekiu Allah, jei aš neturėčiau tau kokios nors skolos, kurios aš nebūčiau atlyginęs, aš atsakyčiau tau (į tavo kvietimą į islamą)”. Abu Bakr As-Siddiq supyko ant jo dėl tokio pasakymo (t.y. “aš esu skolingas tau kažką”). Taigi, jei tai buvo jo pozicija su arabų vadais ir genčių vadovais, tai kaip būtų buvę su kitais nei jie.

Taigi, Allah sako: “Ir kiekvieną malonę atlygina visiškai, Tik iš siekio Aukščiausiojo Viešpaties Veido. Ir būtinai jis bus patenkintas.”

Ir dviejuose sahih rinkiniuose yra įrašyta, kad Allah Pasiuntinys sakė: “Kiekvieną, kuris išleis du jojamuosius gyvulius vardan Allah, Rojaus vartų saugotojai kvies jį sakydami: “O Allah tarne, tai yra gerai”. Taigi Abu Bakr sakė: “O Allah Pasiuntiny, kiekvienas jų pakviestas neturės jokių poreikių. Ar iš jų bus nors vienas, kuris bus pakviestas?.” Pranašas atsakė: “Taip, ir aš tikiuosi, kad tu būsi vienas iš jų”.

Tai suros “Naktis” komentaro pabaiga, ir visa šlovė ir padėka priklauso tik Allah.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Į viršų

Atsakyti cituojant  

Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC [ DST ]

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume